Duty Rotas

The race officers for each race will be added ASAP when the list becomes available.

The race officer list is put together by the race committee each year. Each regularly competing boat must take its turn in being race officer when allocated, and in return receives points for a 3rd place in that race.

2020 Series Officers:

Frostbite  – Frank Tomline

Spring 1 – Peter Fletcher

Summer – Freddie De-Vere

Wednesday 1 – Brian Child

Wednesday 2 – Trevor Hayler

Wednesday 3 – Nick Tomline

Offshore – Bob Jackson

Autumn 1 – TBA

Autumn 2 – Nigel Pipe

 

  • Race 1 – 06/01/2020 – Rob Martin – Kratos

    Race 2 – 19/01/2020 – Chris Young – Twister

    Race 3 – 02/02/2020 – Nigel Pipe – Temptress

    Race 4 – 16/02/2020 – Peter Fletcher – Incognito

    Race 5 – 01/03/2020 – Charles Erb – Pleiades

    Race 6 – 15/03/2020 – Dave Child – Electric Air

  • Race 1 – 29/03/2020 – Martin Cranfield – Eye Eye

    Race 2 – 05/04/2020 – Peter Fletcher – Incognito

    Race 3 – 19/04/2020 – Neal Burton – Magic Dragon

    Race 4 – 26/04/2020 – Kevin Watts – Safia

    Race 5 – 03/05/2020 – George Evans – Saphena

    Race 6 – 17/05/2020 – Bob Jackson – White Rose

  • Race 1 – 13/05/2020 – Dave Child – Electric Air

    Race 2 – 20/05/2020 – Peter Dickens – Miss Led

    Race 3 – 27/05/2020 – Neal Burton – Magic Dragon

    Race 4 – 03/06/2020 – Simon Marshall – Phoenix

    Race 5 – 10/06/2020 – TBA

    Race 6 – 17/06/2020 – Kevin Wallis – Ruby Tuesday

  • Race 1 – 24/06/2020 – Simon Marshall – Phoenix

    Race 2 – 01/07/2020 – Fred Rayment – Pingu

    Race 3 – 08/07/2020 – Charles Erb – Pleiades

    Race 4 – 15/07/2020 – Kevin Wallis – Ruby Tuesday

    Race 5 – 22/07/2020 – Kevin Watts – Safia

    Race 6 – 29/07/2020 – Chris Young – Twister

  • Race 1 – 05/08/2020  – Kevin Wallis – Ruby Tuesday

    Race 2 – 12/08/2020 – Simon Marshall – Phoenix

    Race 3 – 19/08/2020 – Fred Rayment – Pingu

    Race 4 – 26/08/2020 – Nigel Pipe – Temptress

    Race 5 – 02/09/2020 – George Evans – Saphena

    Race 6 – 09/09/2020 – Martin Cranfield – Eye Eye

  • Race 1 – 07/06/2020 – Rob Martin – Kratos

    Race 2 – 14/06/2020 – Bob Jackson – White Rose

    Race 3 – 28/06/2020 – Charles Erb – Pleiades

    Race 4 – 05/07/2020 – Kevin Watts – Safia

    Race 5 – 12/07/2020 – Nigel Pipe – Temptress

    Race 6 – 19/07/2020 – TBA

  • Race 1 – 07/05/2020

    Race 2 – 09/05/2020

    Race 3 – 22/05/2020

    Race 4 – 24/05/2020

    Race 5 – 30/05/2020

    Race 6 – 25/07/2020

    Race 7 – 26/07/2020

    Race 8 – 05/09/2020 or 12/09/2020

    Race 9 – 06/09/2020 or 13/09/2020

  • Race 1 – 20/09/2020 – Peter Dickens – Miss Led

    Race 2 – 04/10/2020 – Neal Burton – Magic Dragon

    Race 3 – 25/10/2020 – Dave Child – Electric Air

    Race 4 – 08/11/2020 – TBA

    Race 5 – 22/11/2020 – George Evans – Saphena

    Race 6 – 13/11/2020 – Chris Young – Twister

  • Race 1 – 27/09/2020 – Bob Jackson -White Rose

    Race 2 – 11/10/2020 – Peter Dickens – Miss Led

    Race 3 – 01/11/2020 – Rob Martin – Kratos

    Race 4 – 15/11/2020 – TBA

    Race 5 – 29/11/2020 – Peter Fletcher – Incognito

    Race 6 – 20/12/2020 – Martin Cranfield – Eye Eye